על המלון

על הבית לשימור

בראש הכרמל מצויות מספר כנסיות ומנזרים חשובים. המסדר הכרמליתי שהקים את סטלה מאריס על ראש הכרמל, בנה מנזר מחוץ לחומות העיר בשנות ה־80 של המאה ה־18 (באזור כיכר פריז של היום).

הנזירות הכרמליתיות היחפות חנכו בשנת 1892 מנזר בזעורה (בית חולים רמב"ם כיום); מסדר הכרמליתיות סנט ג'וזף הקים בתחילת המאה העשרים מנזר באזור (ברחוב העלייה השנייה 12 כיום); הנזירים הפרנציסקנים הקימו באותו זמן אכסניה גדולה לעולי רגל בדרום העיר הישנה; לאחיות הרחמניות הקתוליות (מסדר סנט צ'ארלס) היה בית ספר בעיר התחתית מ־1894, ובית ספר על הכרמל שהוקם ב־1904; בית הספר של מסדר הנזירות הכרמליטיות האיטלקיות הוקם בשנת 1907.

העיר התחתית, שאליה הגיעו הצלבנים והתיירים באניות,
מהווה גם היא מרכז נוצרי עם מספר כנסיות ומקומות אסטרטגיים לנצרות.
היות שהיו מרכזים חשובים בראש הכרמל ובתחתיתו,
נתגלעו סכסוכים רבים על הבעלות של הדרך מהעיר התחתית למעלה הר הכרמל.

הסכסוך העיקרי היה בין הטמפלרים הגרמנים לכרמליתים הצרפתים. על מנת לפתור את סכסוכי השטחים בין הטמפלרים לכרמליתים, שרטט המהנדס שומאכר מפה של צפון מערב הכרמל. המפה נותנת לנו מושג על אזור השכונה בשנת 1885 . אחד השבילים – בתווי הציונות ד'היום – נע מפאתי החומה המערבית של חיפה, עלה בקו ישר במדרון תלול למדרגת הביניים של הדר הכרמל בימינו , חצה את ואדי ניסנאס בקצהו העליון וחלף דרך שטחי הכרמים של ערביי חיפה (שכונת הדר רחוב הרצלייה); משם טיפס השביל פחות או יותר בתוואי דרך הציונות של ימינו - שם פגש גם בשביל העולה מן המושבה הגרמנית, שבו נעזרו מתיישביה לחבור לחלקות הכרמים שלהם (אזור רחוב הגפן) - והמשיך במדרון התלול עד לנקודת החבירה לקו הרכס.

כל מערך מבני הנצרות מנזרים וכנסיות מציג את הדרך שעוברת בשכונת הדר כדרך ראשית וחשובה לנצרות.